Pratik Bilgiler

 

Pratik Bilgiler


Uçuşlar:
Ukrayna'nın birçok şehrine başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çeşitli şehirlerden uçuş bulunmaktadır. Lviv'e direk uçuşların haricinde, Kiev'den uçak veya tren aktarması ile de rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Türk Havayolları, Ukrayna Havayolları, Atlas Jet, Pegasus gibi havayolları Lviv'e uçuş alternatifleri sunmaktadır. TC vatandaşları yeni kimlikle pasaport kullanmadan ülkeye seyahat edebilir.  

Para birimi: Ukrayna'nın para birimi Ukrayna Hryvnia'sıdır (UAH). Havalimanı başta olmak üzere şehrin tüm bölgelerinde para bozduracak döviz büroları bulunmaktadır. Bazı işletmeler yabancı para birimlerini de kabul etmektedir.  
1 USD=28 UAH 
1 EUR=34 UAH
1 TL =7 UAH
(Ortalama değerler) 

 

Taksi: Taksi birçok diğer ülkeye kıyasla oldukça ucuzdur. Şehir içinde taksi ile 10 TL civarı bir ödeme ile her yöne ulaşılabilir. Havalimanından merkeze ise yaklaşık 30 TL'ye ulaşım sağlanabilir. UBER yazılımı kullanılarak kolaylıkla ve daha ucuza taksi kullanılabilir. Ayrıca toplu taşıma ücretleri de ortalama 0,30 TL'dir. 

 

Otel ve Restoranlar: Lviv turistik bir şehir olduğundan şehirde çok sayıda otel, restoran ve kafeterya bulunmaktadır. Birçok uluslararası markanın şehirde işletmesi vardır. Ayrıca Türklere ait çeşitli işletme ve restoranlar da bulunmaktadır. Şehirde otelin yanısıra ev kiralamak da uygun bir alternatiftir.    

 

Gezi ve turlar:  Lviv, Avrupa'da en fazla turist çeken şehirler arasında yer almaktadır. Şehir merkezinde rehberli tren ve otobüs turları oldukça yaygındır. Yine şehir dışındaki önemli kalelere ve tarihi eserlere yapılan günlük turlar bulunmakta, ayrıca Karpatya için gecelik konaklamalı özel turlar düzenlenmektedir. Bu turlara dair bilgi almak için; http://www.inlviv.info/tours/